01.03.2021 - Marmara'nın Parlayan Yıldızı: S2OSB

S2OSB Hakkımızda

Kuruluş protokolü Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca 24/04/2001 tarihinde onaylanan ve Sakarya Hendek İlçesi Kargalıhanbaba Mahallesinde bulunan Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesi ünvanı ile sicil kayıt defterinin 154 Sicil numarasına işlenerek, tüzel bir kişilik olarak kaydedilmiştir.

Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesi Sakarya İli, Hendek İlçesi sınırları içerisinde İstanbul-Ankara D-100 Devlet Yolu ile TEM Otoyolu arasında yer almakta olup, 352 hektarlık bir alan üzerinde kurulmuştur. Bölgemizde 98 adet sanayi parseli bulunmaktadır. Bu parsellerin tamamı 78 sanayi kuruluşuna tahsis edilmiştir. Boş sanayi parselimiz bulunmamaktadır.

Karma OSB olarak faaliyet gösteren sanayimizde 81 tesis üretimde olup, toplam 9.800 kişi istihdam edilmektedir. Bölgemiz tam kapasite faaliyete geçtiğinde 20.000 kişi istihdam edilecektir.

Yönetim ve idari binamız tamamladı. 2700m2 kapalı alanlı Yönetim binamızın içerisinde İdari ve teknik birimler ile 170 kişilik çok amaçlı konferans salonu ve toplantı salonları mevcuttur.

Alt yapı çalışmaları:

Atık su , yağmur suyu , içme ve kullanma suyu, elektrik , doğal gaz  ve fiber obtic Telekom şebeke inşaatları tamamlanmıştır.

Bu tesislerden üyelerimize parsel bağlantılarıyla ilgili gerekli alt yapı hizmetleri verilmeye devam etmektedir.

Yol Yapım İşleri:
Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesinde 12,6 km. uzunluğunda yol bulunmaktadır. 2016 yılı içerisinde bütün yollarımız asfaltlanması tamamlanmıştır. Yol çizgileri ve yol bordürlerini boyama işleri tamamlandı.

2017 yılında bölgemize ikinci bir giriş-çıkış  yolu yapımı tamamlanmış olup; İstanbul-Ankara D-100 karayoluna yeni bağlantı yolu bölgemizin trafik  yoğunluğunu azaltmıştır.

Bölge Atıksu Arıtma Tesisi: 
OSB içerisinde Arıtma Tesisi yeri olarak ayrılan alanda Hendek ilçesi ile OSB’nin Atık sularının arıtılacağı evsel nitelikli 15.000m3/gün kapasiteli bir ortak Atıksu Arıtma Tesisi yapılarak işletmeye alınmıştır.

Ortak Atıksu Arıtma Tesisinin işletilmesine ilişkin yetki ve sorumluluk idaremiz ile Sakarya Büyük Şehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) arasında yapılan protocol ile SASKİ’ye devredilmiştir.