Sanayi Gazetesi; SAKARYA’NIN PARLAYAN YILDIZI

Sanayi Gazetesi; SAKARYA’NIN PARLAYAN YILDIZI

Kuruluş: 1997

İstihdam: 9 bin 800

Büyüklük: 352 hektar

Firma Sayısı: 79

Doluluk oranı: Yüzde 98

Yetkili: Sakarya 2. OSB Başkanı Şükrü Bodur

ALTYAPI HİZMETLERİ TAMAM, YATIRIMCI BEKLİYOR

SAKARYA’NIN PARLAYAN YILDIZI

Ana metal sanayi alanında faaliyet gösteren firmaların ağırlıkta olduğu Sakarya 2. OSB, üretim yapan 71 tesisiyle Sakarya’yı kalkındırıyor. Sakarya’nın en büyük OSB’si, 14 dükkanlı bir ticaret merkezini de tedarikçi firmaların hizmetine sundu. 

HIZLA GELİŞİYOR

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında temsilcileri bulunan, on bine yakın kişiye istihdam olanağı sağlayan Sakarya 2. OSB, altyapı çalışmalarını hızla tamamlıyor. Yeni idari binası ve konferans salonu tamamlanan OSB’de çevre düzenlemeleri de yapıldı. Sanayi Gazetesi’ne konuşan Sakarya 2. OSB Başkanı Şükrü Bodur, sanayicinin ihtiyaçları doğrultusunda bölgede 14 dükkanlı bir ticaret merkezi yapılarak, tedarikçi firmalara verildiğini kaydetti.

71 TESİS ÜRETİMDE

“Sakarya 2. OSB, 1997 yılında Sakarya İli Hendek İlçesi sınırları içerisinde İstanbul-Ankara D-100 Devlet Yolu ile TEM Otoyolu arasında yer almakta olup; 352 hektarlık bir alan üzerinde kurulmuştur. Bölgemizde 93 adet sanayi parseli bulunmaktadır. Bu parsellerin tamamı 79 sanayi kuruluşuna tahsis edilmiştir. Karma OSB olarak faaliyet gösteren sanayimizde, 71 tesis üretimde olup, toplam 9 bin 800 kişi istihdam edilmektedir. Bölgemiz tam kapasite faaliyete geçtiğinde 17 bin 500 kişi istihdam edilecektir.”

METAL SANAYİ AĞIRLIKLI

“OSB’mizdeki 93 parselin 46’sı ana metal sanayi (madeni eşya sanayi), 9’u plastik sanayi, 7’si gıda sanayi, 6’sı ağaç ve ağaç üretim (orman sanayi) ve yine 6’sı kimya sanayinde faaliyet gösteren firmalardan oluşmaktadır. Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesinde İSO 2015 yılı verilerine göre Türkiye\\\’nin 500 büyük sanayi kuruluşu arasında 7 sanayicimiz bulunmaktadır. Bunlar Çamsan Entegre Ağaç Sanayi, Ak-Kim Kimya Sanayi, Teknopanel, Küçükçalık Tekstil, Köksan Pet ve Plastik Ambalaj Sanayi, Aydın Kuruyemiş ve Daikin firmalarıdır. Bölgemizde üretim yapan toplam 8 yabancı yatırımcımız bulunmaktadır. Bunlar, Rizzo Alüminyum, Donghee Otomotiv, Ico Plastic, Lohr İstanbul Taşıt Araçları Sanayi, Sag Hidrolik, Zeman Yapı İnşaat Sanayi, Ziligen Kayış ve Daikin’dir.”

YENİ İDARİ BİNA

“Bölgemizin 12,6 kilometrelik yollarının tamamı asfaltlama çalışmaları tamamlanmıştır. Ayrıca, yeni idari binamız ve 170 kişilik konferans salonumuz tamamlanmıştır. Sanayicilerimiz toplantılarını hiçbir ücret ödemeden burada gerçekleştirebilecektir. Bölgenin doğalgaz, elektrik, içme suyu, telekom, arıtma tesisi gibi altyapıları tamamlanmıştır. Bu altyapıların SCADA sistemi ile uzaktan erişimi sağlanmaktadır. Sakarya 2. OSB girişi çevre düzenlemesi yapılarak güzelleştirilmiştir.”

TİCARET MERKEZİ DE VAR

“Bölgemiz yolları yol süpürme aracı ile çevre temizliği yapılmaktadır. Bölge sanayicilerinin misafirlerinin ağırlanacağı, dinleneceği bir kafeterya yapılıp çevre düzenlemesi yapılarak hizmete girmiştir. Ayrıca bölgemizde 112 acil hizmet merkezi ve ortak sağlık ve güvenlik birimi (OSGB) hizmeti bulunmaktadır. Sanayicilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda bölgemiz içinde 14 dükkanlı bir ticaret merkezi yapılıp, tedarikçi firmalara verilerek sanayicilerimize hizmet vermektedir.”

YATIRIMLARA DEVAM

Sakarya 2. OSB Başkanı Şükrü Bodur:

OSB’lerde üretim yapmanın vergi avantajları bulunuyor. Ayrıca; imar planına göre arazi kullanımı, yapı ve tesislerinin projelendirilmesi, inşası ve kullanımıyla ilgili ruhsat ve izinler ile işyeri açma ve çalışma ruhsatları OSB tarafından verildiğinden ilgili belediyelerde gereksiz zaman kayıpları yaşanmadan sanayicilerimiz üretime geçmektedirler. Sakarya 2. OSB, Sakarya’nın en büyük organize sanayi bölgesi olup, yatırımlarına devam etmektedir.

Sakarya 2. OSB Başkanı Şükrü Bodur, bölgenin doğalgaz, elektrik, içme suyu, telekom, arıtma tesisi gibi altyapılarının tamamlandığını söyledi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ